777 606 270 | 777 606 273 izolace@vodizol.cz

Demolice je proces, při kterém dochází k bourání starých staveb. Využívají se pro ni různé typy strojů v závislosti na velikosti demoličních prací, bouraném materiálu i způsobu provedení. Bourání je možné za pomoci hydraulických nůžek, demoliční koule, pneumatického kladiva, odstřelu, řezání plamenem a demoličního robota.

Co je to demoliční robot?

Jedná se o pojízdný stroj určený většinou k bourání menších objektů jako jsou domy do tří pater, rodinné domy, zídky, ploty, bazény a kůlny. Tato metoda je velmi rychlá, snadná a dostupná. Existuje několik typů robotů umožňujících demoliční práci.

Dělení demoličních robotů

  • Podle velikosti: Většina jich je navržena v kompaktních rozměrech, proto jsou schopny pracovat i uvnitř budovy, jsou uzpůsobeny tak, že dokáží projít i standardním rámem dveří. Je možné je kombinovat s dalším příslušenstvím a celou řadou nástrojů, například s bouracím kladivem nebo s univerzálními drtiči a hydraulickými štípacími nůžkami na kabely a ocelové profily. I přes malé rozměry a nízkou hmotnost jsou neuvěřitelně výkonné.
  • Podle způsobu ovládání: V dnešní době je možné demoliční roboty ovládat i pomocí dálkového ovládání, není tedy třeba pracovník, který by musel být přítomen v těsné blízkosti stroje, což zvyšuje bezpečnost demoličních prací na maximum.
  • Podle hmotnosti: Bourací stroje se liší i podle své hmotnosti, která ale nemusí ovlivňovat jejich výkon. Lehčí stroje oceníte v podmáčeném nebo rizikovém terénu. Mohou vážit jen několik set kilogramů, ale i tun.

Ekologické bourací stroje

Na demolici budov, které obsahují betonové nebo železobetonové konstrukce se obvykle používala těžká technika, náročná na energii i provozní manipulaci. Typickým příkladem je třeba demoliční koule, která si poradí i se silným zdivem, ale je velmi náročná na čas a manipulaci.

Oproti tomu jsou demoliční roboti rychlejší a kompaktnější. Některé z těchto strojů využívají i technologie, které spotřebovávají mnohem méně energie a dokáží přímo na místě bourání pomocí vody odsávat beton z konstrukcí. Poté jej filtrují a separují. Stačí tedy dopravit bouracího robota k betonové stěně, naprogramovat jej a připojit na vodu, a pak už stačí pouze odebírat očištěný a vytříděný napytlovaný štěrk, který lze dále využívat, což je ekologické a šetrné pro přírodu a životní prostředí.