777 606 270 | 777 606 273 izolace@vodizol.cz

Vzduchotechnika je nedílnou součástí našich životů. Jedná se o systém, který zajišťuje přívod čerstvého vzduchu a jeho následný odtah zpět ven. Používá se v uvnitř objektů, ale i v tunelech a těžebních dolech. Kvalitní vzduchotechnika může pomoct i s nadměrnou vlhkostí a cirkulace vzduchu zabraňuje vzniku nežádoucích plísní. Jádrové vrtání vzduchotechniky je tedy způsob, jak realizovat rozvod vzduchu po objektu. V rodinných domech nebo jiných menších objektech se využívají spíše malé vzduchotechnické jednotky. Oproti tomu supermarkety a obchodní centra mají složitější a větší vzduchotechnický systém.

Typy vzduchotechniky

  • Centrální vzduchotechnický systém: Zde je vzduch upravován pouze jednou velkou jednotkou a poté rozváděn vzduchotechnickým vedením do příslušných distribučních míst. Hodí se spíše do menších objektů a není zde potřeba takové množství jádrového vrtání otvorů.
  • Decentrální vzduchotechnický systém: U tohoto systému je rozmístěno v prostoru několik samostatných jednotek, je mnohem flexibilnější a používá se v průmyslu, pro velké haly, nákupní centra a supermarkety.

Co je to jádrové vrtání?

Jádrové vrtání je metoda používající vrták s diamantovou korunkou, který dokáže díky své pevnosti vrtat do všech typů materiálu bez jeho poškození. Dokáže vytvořit přesné kruhové prostupy do cihelného zdiva, železobetonu, betonu, hornin a jiných stavebních materiálů. Diamantové vrtací stroje nabízejí širokou škálu aplikací – mohou být stojanové nebo ruční, s vodním výplachem nebo používané za sucha, pro těžké i lehké vrtání. Vždy jsou ale navrženy pro vysoký výkon. Jádrový výplach slouží k chlazení stroje vodou, což pomáhá zpomalit nežádoucí opotřebení diamantové korunky. Vrták zároveň zvládá vodu i odsávat, proto nedochází ke zbytečnému znečištění okolí. Ne všude je ale využití vody možné, proto existují i stroje uzpůsobené k práci za sucha. Vyvrtaný materiál zůstává v přístroji, který je uvnitř dutý a dokáže jej zachytit. To se hodí zejména při analýze zdiva nebo hloubkových vrtech. Nedochází totiž k jeho zničení a navíc odpadní materiál je minimální. Jedná se tedy o šetrnou a ekologickou metodu.

Další využití

Jádrové vrtání je nesmírně univerzální metoda, kromě budování prostupů vzduchotechniky ji lze využít i pro budování prostupů kanalizací, elektrických, topenářských, vodovodních, plynových i kabelových rozvodů, při stavbě komínů a krbových průduchů a u internetových přípojek. Navíc je lze provádět do libovolné délky a hloubky.